ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ……………….Η ΜΟΡΦΩΣΗ ΜΑΣ!!!

Οι μαθητές της  Β΄Τάξης του Γυμνασίου των Αγ. Δέκα , πιστοί στην αγάπη τους για το περιβάλλον , καθάρισαν με ζήλο και επιμονή τον προαύλιο χώρο  του σχολείου τους. Οι δυσκολίες δεν τους πτοούν και παράλληλα με τον αγώνα της γνώσης συμμετέχουν μαζί με όλο  το Γυμνάσιο και σε δράσεις , που αφορούν τη διάσωση του πλανήτη.

3η Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, στο Γυμνάσιο Αγίων Δέκα διοργανώθηκαν δράσεις με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Παρακολουθήσαμε δύο ταινίες μικρού μήκους, τις «Μικρές Χαρές» του Κωνσταντίνου Πιλάβιου και το «Ο αδερφός μου» του Θοδωρή Παπαδουλάκη, οι οποίες μας συγκίνησαν και  μας προβλημάτισαν. Έτσι, μας δόθηκε η αφορμή να στοχαστούμε για τα δικαιώματα και τις ικανότητες των ατόμων με αναπηρία. Στη συνέχεια, ενώσαμε τις φωνές μας και δημιουργήσαμε αφίσες με συνθήματα για ισότητα, σεβασμό και αποδοχή.

Πολλά συγχαρητήρια στις μαθήτριες και στους μαθητές μας!